Jednym z wyzwań, z którymi boryka się polski rynek kapitałowy, jest niewielka ilość debiutów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jako przyczynę takiego stanu, młode przedsiębiorstwa o dużym potencjale wzrostu podają głównie nadmierne regulacje, które nie wpływają na realne zwiększenie bezpieczeństwa obrotu. Wśród tych wymienia się m.in. niektóre zapisy MAR, czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, które ma przeciwdziałać nieprawidłowościom na rynku finansowym. Polscy przedsiębiorcy wskazują na trudności w rozumieniu wprowadzonej definicji informacji poufnej, opóźnianiu publikowania komunikatów cenotwórczych oraz tworzeniem list osób, które mają do nich dostęp. Zakończone właśnie konsultacje społeczne są okazją do zmiany niejasnych przepisów.
Głównym założeniem Grupy Assay jest rozwijanie innowacyjnych startupów oraz późniejsza komercjalizacja spółek poprzez m.in. IPO. Widzimy jednak, że dla młodych i dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, giełda nie zawsze jest miejscem, w którym chcą pozyskiwać kapitał na dalszy rozwój. Wynika to z konieczności spełnienia restrykcyjnych wymogów regulacyjnych nałożonych m.in. przez Unię Europejską, bez uwzględnienia specyfikacji lokalnych rynków.
Paweł Kruszyński, Członek Zarządu Grupy Assay
Niejednoznaczna definicja informacji poufnej
Nadzorcy wraz z emitentami i właściwymi organizacjami branżowymi powinni opracować wiążący katalog informacji poufnych. Takie zestawienie ułatwiłoby zwłaszcza mniejszym emitentom spełnienie wymagań prawnych.
Łukasz Blichewicz, Prezes Grupy Assay
Opóźnienie informacji poufnej i progi sprawozdawcze
Pozytywnym sygnałem dla rynku, jeśli chodzi o wyjaśnienie kwestii opóźnień publikacji informacji poufnych była publikacja wytycznych w październiku 2016 r. przez europejskiego nadzorcę – ESMA. Opublikowane stanowisko zawiera jednak jedynie orientacyjny wykaz uzasadnionych interesów emitentów, którzy mogą ponieść szkodę w wyniku natychmiastowego ujawnienia informacji. Listę tę należałoby uzupełnić.
Łukasz Blichewicz, Prezes Grupy Assay
„Listy insiderów” tak, ale lepiej sprecyzowane
Assay to niezależny fundusz inwestycyjny z długoletnim doświadczeniem w obszarze doradztwa gospodarczego. Grupa działa w pionierskim na krajowym rynku modelu biznesowym, opartym na akwizycji i współprowadzeniu firm, realnie angażując się w budowanie sukcesów spółek ze swojego portfela. Assay stawia na współpracę opartą o wymianę wzajemnych doświadczeń i kompetencji funduszu, inwestora oraz pomysłodawcy projektu inwestycyjnego. Każdorazowa decyzja Grupy poparta jest dogłębną, szesnastoczynnikową analizą potencjału przedsiębiorstw w krótkim, średnim i długim okresie. Takie podejście ma zagwarantować spółkom długoterminowy rozwój, jednocześnie minimalizując ryzyko inwestycyjne.
Assay Management jest wpisany do rejestru Zarządzających Alternatywnymi Spółkami Inwestycyjnymi (ASI) prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zapewnia to najwyższe standardy obsługi, pełną transparentność i wysoki poziom bezpieczeństwa.