– Jako mały chłopiec wielokrotnie słyszałem: „gruby na bramkę!”. Na lekcjach wf-u zawsze byłem wybierany do drużyny na końcu, aż zacząłem wierzyć, że skoro tak jest, to faktycznie nie nadaję się do sportu. Jeszcze nie wiedziałem, że 10 lat później będę biegać wyczynowo w klubie sportowym, w sekcji lekkoatletycznej. Że tak jak bohater tej historii, Karol, mam swoją supermoc. Wtedy, jako dziecko, czułem tylko żal. Biorąc udział w kampanii, wielokrotnie dzieliłem się tym bolesnym wspomnieniem w mediach i okazało się, że to wyobcowanie i odsunięcie na margines z powodu choroby otyłościowej już od dzieciństwa, jest bliskie ogromnej grupie osób. A gdy jesteśmy dziećmi, jesteśmy bezbronni. Rodzice i nauczyciele nie wiedzieli, jak wtedy ze mną rozmawiać, jak wesprzeć. Dlatego niezmiernie się cieszę, że powstała audiobajka, która w tak przyjaznej formie staje się mostem porozumienia między dzieckiem a rodzicem
- zachęca Robert Kudelski, aktor i ambasador kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”.
Informacje o kampanii:
ootylosci.pl
Celem kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” jest budowanie społecznej świadomości, że otyłość jest chorobą, która może prowadzić do rozwoju ponad 200 powikłań, zagrażających życiu i zdrowiu, ale można i należy ją leczyć przy odpowiednim wsparciu lekarza. Organizatorem kampanii jest firma Novo Nordisk. W czerwcu 2024 r. ruszyła 5. edycja kampanii pod hasłem „Szczerze o otyłości. Z miłości”, która koncentruje się na budowaniu otwartej i empatycznej komunikacji o otyłości i osobach nią dotkniętych. Jej celem jest również zwrócenie uwagi na kluczową rolę wsparcia rodziny w profilaktyce, diagnostyce i kompleksowym leczeniu otyłości: zarówno w pokoleniu dorosłych, jak i młodzieży.
Patronat merytoryczny nad kampanią sprawują Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Otyłości Dziecięcej.
W ramach kampanii powstała też mapa ośrodków i lekarzy specjalizujących się w leczeniu otyłości: https://ootylosci.pl/specjalisci/
Patronat honorowy objęli: Ambasada Królestwa Danii, Rzecznik Praw Dziecka, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Lipidologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia, a także: Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości FLO, Fundacja „SIŁA”, Fundacja Zdrowie i Edukacja „Ad Meritum”, Socjolożki.pl, portal Zdrowie Zaczyna się w Głowie.
*[1: Ministerstwo Zdrowia (2024). Raport dotyczący stanu zdrowia dzieci w Polsce. Warszawa: Ministerstwo Zdrowia.]
**[Tamże.]
Kontakt dla mediów:
Joanna Lewandowska
AHAVA PR
tel: +48 510 291 250