Kiszona, modra, czerwona. Choć brzmi to niewiarygodnie, to właśnie kapusta będzie główną bohaterką kolejnej wystawy w Galerii Punkt Odbioru Sztuki. Artystki Ola Ignasiak i Karolina Gębka w nadchodzącym tygodniu w Łodzi a wiosną na Milan Design Week zaprezentują “Przepis na kolor” - proces powstawania naturalnej palety farb, które same tworzą z warzyw, ziół i owoców oraz efekty w postaci wystawy, a na niej malarstwo, instalacja, performance.
“Postęp i rozwój paradoksalnie rozleniwił człowieka, oferując rozwiązania szybkie, proste, a przez to płaskie, pozbawione głębi i wielowymiarowości” - mówi kuratorka wystawy Maja Wolniewska. Artystki malowanie zaczynają w kuchni gotując, susząc i poszukując receptur na naturalne pigmenty oraz barwniki. Badają zachodzące w tworzonych wywarach zmiany, tonalne przejścia uzależnione od użytych dodatkowych składników, jak soda, kwasek cytrynowy czy sól. Korzystają z tego, co rośnie pod oknem: bzu, pokrzyw, oraz przede wszystkim kapusty, tworząc zadziwiająco szeroką gamę barwną o unikatowych właściwościach nieistniejących w mediach produkowanych przemysłowo.
SLOW PAINTING - farby pozyskane z natury
“Kapusta to nasza główna muza oraz inspiracja. Pozyskujemy z niej barwniki i pigmenty, a na ich bazie tworzymy farby. Korzystamy z siły, mądrości natury i wracamy do korzeni - bo przecież pierwsze farby pozyskiwano z minerałów - opowiadają Ola Ignasiak i Karolina Gębka.
“Nasze działania można określić mianem slow painting – świadomego malarstwa, gdzie proces twórczy zaczyna się na długo przed wyciśnięciem farb na paletę.” - dodają artystki.
Ekologiczne MALARSTWO na Milan Design WEEK 2022
„Przepis na kolor” to wielowymiarowy projekt artystyczny oraz badawczy, ale także duchowy, który odbudowuję wrażliwość na otaczający świat. Dziełem sztuki w przypadku artystek jest właściwie cały proces, którego efekt końcowy może różnić się od oczekiwanych pierwotnie rezultatów. Niestabilność barwników, ich delikatność i efemeryczność powoduje, że tworzone obrazy ciągle pozostają w procesie, stażeją się i w efekcie mogą po latach zniknąć.
“Trudno przewidzieć, jak stworzone prace zachowają się w przyszłości, nie jest to jednak wada, że obraz zmienia się w czasie. Zmianę, zanikanie zauważamy jako naturalny piękny proces starzenia, który wolimy celebrować a nie wypierać. Cudownie jest też malować nie pozostawiając po sobie tych wszystkich plastikowych odpadów oraz nie wylewając brudnej terpentyny do zlewu… wszystko pachnie, jest bardzo szlachetne, no i naturalnie efemeryczne ” - mówią Ola Ignasiak i Karolina Gębka.
Projekt “Przepis na kolor” już został zauważony przez komisję MIlan Design Week 2022, gdzie artystki zostały zaproszone do udziału w wystawie towarzyszącej.
Ze względu na epidemię, zamiast typowego wernisażu, w sobotę i niedzielę 22 i 23 stycznia między godziną 10:00 a 16:00. w Miejskiej Strefie Kultury - Poleskim Ośrodek Sztuki, przy ul. Krzemienieckiej 2a, artystki zapraszają na spotkania i oprowadzenie kuratorskie. Odwiedzający będą mogli sami spróbować jak tworzyć naturalne obrazy - dostępny będzie warsztatowy stół pełen farb pochodzących tylko z roślinnych źródeł.
Więcej na temat “Przepisu na kolor”można znaleźć na instagramowym profilu artystek
Wystawa w Punkcie Odbioru Sztuki potrwa od 22 stycznia do 28 lutego 2022
Miejska Strefa Kultury - Poleski Ośrodek Sztuki, Krzemieniecka 2a, Łódź
Ola Ignasiak i Karolina Gębka są absolwentkami łódzkiej ASP. Tworzą wielobarwne obrazy, instalacje i performance. Organizują warsztaty z malowania warzywami - eko malowania, podczas których dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Od dwóch lat prowadzą malarskie eksperymenty, a od kilku miesięcy badania naukowe w macierzystej uczelni z Mają Wolniewską (kuratorką wystawy “Przepis na kolor”) i Anetą Antczak-Chrobot (Politechnika Łódzka).