11. Filmteractive Festival 26-28 / 10 / 2021
ZA NAMI 11 EDYCJA KONFERENCJI O SZTUCE, NOWATORSKIM MARKETINGU I NOWYCH TECHNOLOGIACH. NAGRANE TRANSMISJE DOSTĘPNE SĄ NA FACEBOOKU I W FORMIE VOD NA KANALE YOUTUBE.
Wielu ekspertów uważa, że rok 2020 i 2021 to czas, w którym możemy mówić o rewolucji cyfrowej, pozwalającej zbudować przewagę konkurencyjną oraz znacząco poszerzyć skalę i zasięg działań. Przemysły kreatywne nie pozostały w tyle, wykorzystując nowe możliwości. W jaki sposób? Dowiedzieliśmy się tego podczas 11. edycji Filmteractive Festival - wydarzenia, które prezentuje trendy, nowe technologie i inspirujące projekty. Tegoroczna edycja odbyła się online w dniach 26-28.10.2021 i przyciągnęła aż 66 115 odbiorców.
11. edycja Filmteractive ponownie odbyła się w Internecie – transmisje dostępne są na dwóch platformach: Facebooku i YouTube’ie (od 18.11.2021 wraz z tłumaczeniami). Wśród zaproszonych gości było aż 20. ekspertów z Polski i ze świata, w tym osoby związane ze światem biznesu oraz sztuki, którzy zgłębiali takie tematy jak: sztuczna inteligencja, NFT, metaverse, deepfake, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, m.in: Leslie Shannon (Kierowniczka działu Ecosystem and Trend Scouting, Nokia); Adam Nowakowski (Creative Agency Partner / Facebook (region CEE); Chris Ume (Współzałożyciel Metaphysic.ai i jeden z czołowych twórców deepfake); Ollie Rankin (Dyrektor kreatywny XR i Real-time, aktywista, futurysta); Pearlyn Lii (współzałożycielka nonstudio, Dyrektorka kreatywna, artystka, projektantka); Krzysztof Pachulski (Ewangelista Unreal Engine w Epic Games).
“Co roku eksplorujemy internet i wydarzenia branżowe w poszukiwaniu najciekawszych projektów oraz osób, które wykorzystują nowe technologie w swojej pracy i mogą nam o niej opowiedzieć. W tym roku idealnie trafiliśmy z metaverse na kilka dni przed konferencją Facebooka. Chcemy, żeby polski sektor kreatywny był na bieżąco ze światowymi trendami i budował konkurencyjność na rynku. Filmteractive jest wydarzeniem, gdzie taką wiedzę można zdobyć” - mówi Olgierd Cygan, pomysłodawca Filmteractive.
Pierwszy dzień, tuż po powitaniu Beaty Cygan – Prezes Fundacji Media Klaster, otworzyła Leslie Shannon – Head of Ecosystem and Trend Scouting / Nokia, która opowiedziała o tym, czym jest i jak działa metaverse. Następnie Maciej Zasada – Founding Partner w Le Polish Bureau oraz Technical Director w UNIT9 – opowiedział nam o projekcie „Campari: Fellini Forward” – niesamowitej historii współpracy między człowiekiem i sztuczną inteligencją. O NFT dyskutowały kulturoznawczyni Joanna Glinkowska i artystka wizualna Aleksandra Sarna, a o innowacyjnych technologiach i modelach biznesowych w Programie Kreatywna Europa 2021-2027 opowiedziała Magdalena Dźbik. O tym, co się ogląda w VOD i dlaczego rozmawiali dziennikarz Artur Zaborski i Maciek Gozdowski – dyrektor zarządzający Player.pl. Pierwszy dzień zakończyła rozmowa o świecie maszyn pomiędzy Edytą Kowal ze Szczypty a Agnieszką Pilat, artystką-rezydentką w Boston Dynamics oraz prezentacja przedsiębiorczyni, inwestorki, współtwórczyni #AIShowBiz Community and Summit Molly Lavik o Maszynie Hologramowej PORTL.
Drugi dzień wydarzenia otworzył Chris Ume, współzałożyciel Metaphysic.ai i jeden z czołowych twórców deepfake. Następnie Martyna Turska (Gazeta Wyborcza) rozmawiała z Adrianem Perdjonem i jego zespołem z Bones. Studio o potencjale produkcyjnym silników graficznych w kinie. O branded content i współpracy marek z twórcami opowiedział niezastąpiony Adam Nowakowski z Facebooka. Pozostając w świecie kultury cyfrowej, Krzysztof Pachulski z Epic Games odkrył przed nami możliwości silnika Unreal Engine. Drugi dzień konferencji został zamknięty łódzkimi prezentacjami. Adam Pustelnik, Wiceprezydent Miasta Łodzi, przedstawił program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi. Natomiast od Krzysztofa Pijarskiego dowiedzieliśmy się, co obecnie jest w centrum zainteresowania vnLab, czyli Laboratorium Narracji Wizualnych działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi.
Trzeci i ostatni dzień Filmteractive otworzyła artystka i projektantka Pearlyn Lii, która opowiedziała, w jaki sposób wykorzystuje nowe technologie oraz o serii, która rozwinęła się w NFT. Następnie Edyta Kowal ze Szczypty odpytała Olliego Rankina z Pansensory Interactive o sposoby na bycie zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami w dziedzinie wciągającej fabuły - od najwcześniejszego zastosowania sztucznej inteligencji w filmie do trylogii „Władca Pierścieni", poprzez cyfrowych ludzi, aż po najnowsze osiągnięcia w wirtualnej rzeczywistości i produkcji online. Przy jednym wirtualnym stole zasiedli Andy Woynarowski (Future.Company), Maciej Łaski (Łódzkie Centrum Wydarzeń), Marcin Wąsikowski (UNIQA Polska) oraz Sławomir Witkowski (ASP w Gdańsku), żeby poszukać innowacyjnego rozwiązania na połączenie pomiędzy światem akademii, biznesu i sztuki. Trzeci dzień wydarzenia zakończyły dwie dyskusje. Rebecca Allen z BCMA rozmawiała z dwoma ekspertami o branded content w 2022 - o trendach i najlepszych przykładach i praktykach. A o tym, jak tworzyć angażujące treści na YouTube dowiedzieliśmy się od Michała Zajdela (Kantar), Michała Czyszkowskiego (Google Polska) i Olgierda Cygana (Welcome Digital) - dyskusję poprowadził Paweł Piasecki (Media Marketing Polska).
Filmteractive jest miejscem dyskusji na tematy z pogranicza sztuki, nowatorskiego marketingu i nowych technologii. Jego celem jest stymulowanie współpracy między różnymi środowiskami i branżami. To tutaj można otworzyć swój umysł na nowe idee i trendy, nauczyć się jak sprawnie funkcjonować w teraźniejszości i jak dobrze przewidzieć zmiany nadchodzące w przyszłości. To tutaj twórcy innowacyjnych projektów mogą zaprezentować swoje prace. I w końcu to tutaj przedsiębiorcy mogą zobaczyć jak skutecznie łączyć biznes, sztukę i najnowsze technologie.
Organizator
Fundacja Media Klaster
Fundacja Media Klaster
Współorganizatorzy
Łódzkie Centrum Wydarzeń, Creative Europe Desk Polska
Łódzkie Centrum Wydarzeń, Creative Europe Desk Polska
Partnerzy strategiczni
Łódź, Welcome | Digital Services, Szkoła Filmowa w Łodzi, Facebook
Łódź, Welcome | Digital Services, Szkoła Filmowa w Łodzi, Facebook
Partnerzy
The Branded Content Marketing Association (BCMA), Szczypta, vnLab, miptv., mipcom., Fundacja Digital Poland, Digital Festival, IAB Polska, DIMAQ
The Branded Content Marketing Association (BCMA), Szczypta, vnLab, miptv., mipcom., Fundacja Digital Poland, Digital Festival, IAB Polska, DIMAQ
Partnerzy medialni
SocialPress, marketinglink.pl, Media Marketing Polska, TELE PRO, Nowy Marketing, TV Toya, Radio Łódź, TVP3 Łódź, Example, Fashion Post
SocialPress, marketinglink.pl, Media Marketing Polska, TELE PRO, Nowy Marketing, TV Toya, Radio Łódź, TVP3 Łódź, Example, Fashion Post
Patronat honorowy
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.