Udział rowerów elektrycznych w rynku rowerowym w Polsce w 2026 roku osiągnie 28 proc., a jego wartość wyniesie 2 mln zł – wskazują Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego i Konfederacji Europejskiego Przemysłu Rowerowego (CONEBI). – To ogromny potencjał wzrostu, rozwoju i co za tym idzie zysków jakich się spodziewamy w tym segmencie rynku. – ocenia Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco, łódzkiego producenta e-bike’ów.
Jednoślady zaczęły być traktowane jako alternatywa dla transportu samochodowego i zbiorowego, nie tylko bardziej ekologiczna, ale i bezpieczniejsza ze względów zdrowotnych: łatwiej dzięki nim utrzymać dystans społeczny, Jako producent obserwujemy to po wzroście sprzedaży głównie w segmencie rowerów miejskich. Koronawirus spowodował też, że na popularności zyskało spędzanie czasu wolnego i wakacji w Polsce. W ten trend doskonale wpisują się jedno- i wielodniowe wycieczki rowerowe.
Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco
Ekspansja rynku rowerów elektrycznych w Polsce
Dane zbierane przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe i CONEBI dają bardzo dużo powodów do optymizmu. Wynika z nich, że do 2026 roku rynek rowerów elektrycznych będzie rósł o około 8 proc. rocznie, a udział e-bike’ów w nim wyniesie 28 proc. To ogromny potencjał wzrostu, rozwoju i co za tym idzie zysków.
Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco
- Wzrost ten związany jest ze zmianami w sposobie myślenia o transporcie miejskim w duchu smart city w europejskich miastach. Tylko w 2020 roku wydały one ponad 1 mln euro na rozwój infrastruktury rowerowej. W sumie zbudowano za to 1 tys. km dróg rowerowych. W samym segmencie rowerów elektrycznych widzimy kilka trendów, które wpływają na jego bardzo dynamiczny rozwój. Jednym z nich jest rozwój rowerów cargo. Analizy Rynku wskazują, że w 2021 roku sprzedaż elektrycznych rowerów cargo wzrosła w Europie o blisko 50 proc. Na najbliższe lata przewiduje się wzrost pomiędzy 40 - 80% rocznie. To kolejny element rewolucji na rynku mikroelektromobilności.
Marcin Szymczak, dyrektor generalny TrybEco
Potencjał wzrostu TrybEco
Paradoksalnie, jest to dobry sygnał dla osób, które chcą w tym momencie rozpocząć prowadzenie biznesu w tym segmencie rynku jednośladów. Niższe nasycenie rynku oznacza większą przestrzeń dla ekspansji.
Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco
TrybEco Zone to tańsza alternatywa dla tradycyjnych sklepów. Niewielka wyspa w galerii handlowej czy centrum handlowym pozwala na stworzenie przestrzeni wystawowo-sprzedażowej przy niskim nakładzie. Dzięki temu koszty założenia i utrzymania takiego biznesu są zdecydowanie niższe a sam interes rentowniejszy.
Marcin Szymczak, dyrektor generalny TrybEco
Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było zrobić sześćdziesięcioprocentową korektę przy podziale udziałów. Dla nas jest to sygnał, że ostatnie działania TrybEco, w tym przejęcie systemów sharingowych hulajnóg elektrycznych Volt Scooters tworzą solidną bazę do ekspansji. To pokazuje też, że wejście w rynek e-bike’ów ma sens również z perspektywy czysto biznesowej.
Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco
W naszej wizji kładziemy nacisk na nasze najważniejszy filar, czyli pojazdy, głównie rowery hybrydowe, ale jesteśmy przekonani, że potencjał jaki jest w infrastrukturze i sharingu, wielokrotnie przekroczy nasze ostrożne założenia. Z doświadczenia już wiemy, że wiele zależy od kapitałów obrotowych. Aby sprzedać, musimy kupić, wyprodukować i wprowadzić na rynek.
Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco
TrybEco to polska marka rowerów i skuterów elektrycznych, stworzona z pasji i doświadczenia Wierzymy w odpowiedzialność za miejsce, w którym żyjemy. Chcemy żyć czyściej, prościej i spokojniej. Cenimy ekologię i oszczędności. Rowery hybrydowe TrybEco - dzięki innowacyjnej baterii w piaście - wyglądają i jeżdżą jak tradycyjne, ale jeśli mamy potrzebę, możemy włączyć wspomaganie elektryczne. Liczy się dla nas oryginalny design, a w kwestii jakości nie akceptujemy kompromisów. Nasze produkty posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty, homologację europejską (EEC), Pedelec (EN15194) i są zgodne z unijnymi wymogami. TrybEco to największa na rynku oferta rowerów elektrycznych składanych. Skutery elektryczne TrybEco to doskonale przemyślane pojazdy o wyjątkowym wzornictwie. Stanowią one wyjątkową alternatywę dla transportu miejskiego.